Agroboty, czyli nowy wymiar rolnictwa. Jak rozwija się nowoczesna technologia?

W przyszłości roboty rolnicze mogą być wykorzystywane do zastępowania pracy ręcznej w różnych dziedzinach rolnictwa. W zależności od zadania mogą one umożliwić uzyskanie większych plonów przy niższych kosztach lub lepsze warunki pracy dla rolników. Ponadto, ze względu na swoje cechy bezpieczeństwa i stałą gotowość do pracy, roboty nadają się również do poruszania się podczas zmian związanych z bezpieczeństwem w pracy na polu. Nie można jednak wykluczyć, że agrotomaty są mniej odpowiednie do pracy z uprawami, które są wrażliwe na ciała obce lub hałas. Chociaż w wielu przypadkach maszyny nadal są wynajmowane przez ludzi – zwłaszcza gdy nie ma alternatywy – można sobie wyobrazić, że w dłuższej perspektywie rolnictwo obierze inny kierunek: w przyszłości niewiele będzie zadań, które można wykonać ręcznie.

Roboty rolnicze z farmy na półkę w supermarkecie?

Przed robotami rolniczymi jest jednak jeszcze długa droga: aby rolnicy nie mieli już motywacji do ich zatrudniania, samojeżdżące ciągniki muszą, przynajmniej w przypadku dużych pól i dużych zbiorów, uzyskać pewien stopień niezależności. Wielu ekspertów uważa jednak, że jest to niemożliwe z powodu ograniczeń prawnych. Niemniej jednak, zautomatyzowana nawigacja ze zdecentralizowanym podejmowaniem decyzji może również umożliwić lepsze pozycjonowanie na rynku – ponieważ pozwala na wynajem kompletnych maszyn lub nawet poszczególnych czujników i modułów w razie potrzeby. Ten potencjał został dostrzeżony przez różnych producentów, którzy obecnie opracowują własne koncepcje autonomicznej jazdydla ciągników, lub kupują istniejące na rynku koncepcje.

W ramach europejskiego projektu CROPSIS opracowano prototyp zautomatyzowanego, autonomicznego kombajnu, za pomocą którego można zautomatyzować konkretne zadania związane ze zbiorem zbóż uprawianych komercyjnie. Dzięki temu robot nie wymaga żadnej interakcji z człowiekiem podczas pracy. Od 2013 roku robot jest stale ulepszany i testowany w różnych gospodarstwach w Niemczech, Włoszech i Rumunii. Jednak nawet ten prototyp nadal potrzebuje kierowcy za kierownicą – przynajmniej na razie!

Nie ma jeszcze w pełni zautomatyzowanego kombajnu – obecne prototypy mogą jedynie pomóc, ale nie zastąpić człowieka

Nowoczesne rolnictwo 

Wiele projektów ma na celu rozwój technologii, która otwiera również nowe możliwości dla produkcji małoseryjnej: Dobrym przykładem jest LBR iiwa (Legged Robot with Intelligence firmy KUKA), robot, który został pierwotnie opracowany do użytku w przemyśle samochodowym. Robot jest wyposażony w siedem osi i dwie nogi, co zapewnia mu wystarczającą zręczność, aby bezpiecznie i efektywnie pracować w pobliżu ludzi. Obecnie firma przystosowała robota do pracy w rolnictwie, gdzie jest on testowany na plantacji jabłek we Francji.

Robot LBR iiwa – pierwotnie opracowany dla przemysłu samochodowego – jest obecnie testowany w rolnictwie

Innym przykładem projektu przeznaczonego do produkcji małoseryjnej jest robot HARV-E firmy Harvest Automation. Robot ten jest przeznaczony do zadań takich jak zbieranie truskawek, pomidorów czy papryki. Może być wykorzystywany przez drobnych rolników, którzy chcą zautomatyzować część swojego procesu produkcyjnego ale nadaje się również do rolnictwa na dużą skalę.

Niektóre roboty są opracowywane specjalnie do użytku w rolnictwie ekologicznym: Na przykład w ramach projektu Ecorobot opracowywany jest robot, który może być wykorzystywany do motyki i odchwaszczania upraw. Robot jest zasilany energią słoneczną i obsługiwany za pomocą joysticka.

Istnieją również projekty mające na celu opracowanie robotów, które mogą być wykorzystywane do pakowania produktów spożywczych: Na przykład, w ramach projektu Soft Robotics Toolkit opracowano elastyczne ramię robotyczne, które może być używane do pakowania delikatnych produktów spożywczych, takich jak jajka i truskawek.

W chwili obecnej roboty rolnicze znajdują się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i minie jeszcze trochę czasu, zanim będą powszechnie stosowane w rolnictwie. Jednakże, wraz z rozwojem technologii, roboty rolnicze staną się prawdopodobnie coraz ważniejszym elementem krajobrazu rolniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *