Hydraulika siłowa – regeneracja silników hydraulicznych i pomp hydraulicznych

Naprawa i regeneracja hydrauliki siłowej jest realną opcją do rozważenia, jeśli chcemy przedłużyć żywotność swojego sprzętu. Hydraulika siłowa jest droga, a jej naprawa jest znacznie mniej kosztowna niż zakup nowej.

Korzystając z nowych części i naprawiając lub regenerując istniejące, wykwalifikowany serwis naprawczy może sprawić, że hydraulika siłowa będzie działać jak nowa. Przywrócenie siłowników hydraulicznych, pomp, silników i innych części hydraulicznych do stanu jak nowe wymaga czasu, umiejętności, doświadczenia i specjalistycznego sprzętu.

Czym są pompy hydrauliczne?

Pompy hydrauliczne są stosowane w układach napędu hydraulicznego i mogą być hydrostatyczne lub hydrodynamiczne.

Pompy hydrauliczne są stosowane w układach napędu hydraulicznego i mogą być hydrostatyczne lub hydrodynamiczne. Pompa hydrauliczna to mechaniczne źródło mocy, które przekształca moc mechaniczną w energię hydrauliczną (energię hydrostatyczną, tj. przepływ, ciśnienie). Wytwarza ona przepływ o mocy wystarczającej do pokonania ciśnienia wywołanego przez obciążenie na wylocie pompy. Gdy pompa hydrauliczna pracuje, wytwarza podciśnienie na wlocie pompy, co pozwala ciśnieniu atmosferycznemu wymusić przepływ cieczy ze zbiornika do przewodu wlotowego pompy. Z tego powodu wszystkie urządzenia napędzane hydraulicznie muszą być wyposażone w zbiornik magazynujący ciecz, tak aby po zatrzymaniu pracy pompy w układzie nadal była dostępna ciecz umożliwiająca działanie innych elementów.

Najczęściej spotykane awarie pomp i silników hydraulicznych

1. Słabe smarowanie

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii pomp hydraulicznych jest niewłaściwe smarowanie. Pompy te są przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach i wymagają regularnej konserwacji, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. Awaria smarowania może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak niski poziom płynu lub zanieczyszczony olej, który powoduje nadmierne zużycie części ruchomych.

2. Zanieczyszczenie

Zanieczyszczenia to kolejna częsta przyczyna awarii pomp hydraulicznych. Ciecze przepływające przez układ mogą zbierać zanieczyszczenia lub inne cząstki, które mogą powodować uszkodzenia niektórych elementów. Zanieczyszczeniu może ulec również sam płyn, nawet jeśli w momencie dodawania do układu był czysty, ze względu na pewne substancje chemiczne stosowane w tym procesie.

3. Ciepło i ciśnienie

Inną potencjalną przyczyną awarii pompy hydraulicznej są problemy związane z ciepłem i/lub ciśnieniem. Ciepło z czasem zużywa pompę, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji wokół układu, aby utrzymać go w chłodzie i zapobiec przegrzaniu podczas pracy. Problemy z ciśnieniem są często związane z nieszczelnościami lub zanieczyszczeniami, które mogą powodować blokady narastające w czasie i zwiększające obciążenie sprzętu, a także prowadzić do droższych napraw w przyszłości!

4. Problemy elektryczne

Układ elektryczny to kolejny częsty problem, który prowadzi do awarii pomp hydraulicznych, ale ten jest łatwiejszy do rozwiązania.

Jak regenerować pompy i silniki hydrauliczne? Regeneracja elementów hydrauliki siłowej

Jak wygląda naprawa silników hydraulicznych i pomp hydraulicznych? Po pierwsze, musimy rozłożyć silnik hydrauliczny lub pompę hydrauliczną. Silnik lub pompa hydrauliczna jest całkowicie demontowana i sprawdzana pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Wszystkie elementy są czyszczone i testowane w celu ustalenia, czy są w odpowiednim stanie roboczym. Jeśli jakieś elementy wymagają wymiany, serwis hydrauliki siłowej wykorzystuje własne zapasy magazynowe lub szuka zamienników u zaufanych dostawców. Profesjonalny serwis maszyn budowlanych i hydrauliki siłowej posiada rozległą sieć dostawców, która pozwala znaleźć dokładnie taką część, która jest zgodna ze specyfikacjami producenta danego urządzenia. Po wymianie wszystkich części i ponownym zmontowaniu urządzenia jest ono poddawane próbie ciśnieniowej i ponownie sprawdzane, aby zapewnić jego prawidłowe działanie i zgodność ze specyfikacjami producentów.

Dlaczego warto regenerować pompy i silniki hydrauliczne?

Istnieje wiele korzyści płynących z regeneracji pomp i silników zamiast zakupu nowych. Po pierwsze, można zaoszczędzić nawet do 70% w porównaniu z zakupem nowego urządzenia. Może to być szczególnie pomocne w przypadku starszych urządzeń, które mogą mieć pewne części, które nie są już produkowane. Ponadto, regeneracja jednostek może skrócić czas realizacji zamówienia nawet o 12 tygodni w niektórych przypadkach. Oprócz tych zalet, pomagamy także chronić nasze środowisko przed niepotrzebnymi odpadami, zmniejszając emisję zanieczyszczeń w procesie produkcji.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *