Jak jesienią i zimą dbać o kwiaty doniczkowe?
Aby uniknąć śmierci roślin, potrzebują one uwagi i opieki. W tym artykule opowiemy o tym, jak dbać o kwiaty doniczkowe jesienią i zimą. Po pierwsze, gdy początki listopada pojawiają się na naszych balkonach i tarasach, nadszedł czas, aby ograniczyć pielęgnację zieleni. Powinna ona być dostosowana do zmieniających się sezonowo warunków w bezpośrednim otoczeniu zieleni. Dni są coraz krótsze, zmniejsza się promieniowanie słoneczne, w mieszkaniach rozpoczyna się ogrzewanie. Niedostosowanie się do nowych warunków może prowadzić do osłabienia i chorób roślin, ich marazmu, a nawet całkowitej śmierci.
W roślinach doniczkowych musimy znaleźć równowagę między ciepłem a ochroną. Na przykład zasada mówi, że lepiej jest trzymać roślinę w mieszkaniu z zamkniętymi oknami i zamkniętym pokojem. W tym przypadku rośliny będą miały zapewniony odpowiedni przepływ powietrza dla korzeni i nie będą narażone na wysychanie podczas podlewania. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na warunki oświetleniowe: w okresie zimowym w północnych szerokościach geograficznych, rośliny w pomieszczeniach otrzymują naturalne światło od listopada do końca stycznia – przez około 4 godziny dziennie! Pora roku zmienia swoje wymagania dotyczące pielęgnacji roślin domowych. Dni są coraz krótsze, słońce operuje słabiej, a w mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy. Dostosowanie się do sezonowych zmian w zakresie wymagań temperaturowych i świetlnych wymaga sporo wysiłku. O czym zatem należy pamiętać?
Jak dbać o kwiaty w zimnych miesiącach?
Aby uniknąć śmierci roślin, potrzebują one uwagi i opieki. W tym artykule opowiemy o tym, jak dbać o kwiaty doniczkowe jesienią i zimą. Po pierwsze, gdy początki listopada pojawiają się na naszych balkonach i tarasach, nadszedł czas, aby ograniczyć pielęgnację zieleni. Powinna ona być dostosowana do zmieniających się sezonowo warunków w bezpośrednim otoczeniu zieleni. Dni są coraz krótsze, zmniejsza się promieniowanie słoneczne, w mieszkaniach rozpoczyna się ogrzewanie. Niedostosowanie się do nowych warunków może prowadzić do osłabienia i chorób roślin, ich marazmu, a nawet całkowitej śmierci. Gdy przychodzi czas na pielęgnację kwiatów doniczkowych jesienią i zimą, należy radykalnie zmienić codzienną rutynę. Nie trzeba już podlewać roślin ciepłą wodą, ale należy cały czas dbać o wilgotność gleby. W tym celu lepiej użyć chłodnego źródła wody lub nawet wody deszczowej. Dodatkowo, co kilka dni dokarmiaj je wapniem. W zimie dni stają się krótsze. Oznacza to, że zmniejsza się również tempo, w jakim słońce wykonuje swoją pracę. Aby utrzymać rośliny w zdrowym stanie, zaleca się, aby nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas. Jeśli nie jest możliwe stworzenie zacienionego miejsca dla roślin na zewnątrz, można użyć zasłon lub żaluzji. Jesienią naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych zostaje zawieszona. Najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej temperatury otoczenia, co można osiągnąć poprzez ogrzewanie, zimą nie jest tak źle. Jeśli roślina doniczkowa jest umieszczona w oknie, to należy ją maksymalnie chronić przed przeciągami. Należy ściśle kontrolować wilgotność gleby – w miarę możliwości rano – aby nie doszło do jej całkowitego wyschnięcia.