Kondycja rzepaku przed zimą. Jak przygotować rzepak na zimę?
Według prognoz, pierwsza połowa grudnia jest ostatnim momentem, by poprawić kondycję plantacji rzepaku. Nie wszystkie rośliny zdążą dobrze przygotować się do spoczynku i mogą nie przetrwać zimy. Wegetacja rzepaku już spowolniła, a rośliny mają coraz mniej szans na nadrobienie zaległości. Zależy to od pogody. Dobra pogoda może jeszcze uratować niektóre rośliny, ale jeśli aura będzie zła, to plantacje mogą ucierpieć.
Rzepak i jego kondycja zimą
Jeśli plantacja rzepaku znajduje się w dobrej kondycji, to zimę może przeżyć bez większych problemów. Jej rośliny mają bowiem dużo czasu na przygotowanie do spoczynku. Natomiast, jeśli plantacja nie jest w dobrej kondycji, to zima może być dla niej bardzo trudna. Rośliny mogą zmarznąć, a także łatwo ulec chorobom.
Pamiętajmy, żeby regularnie sprawdzać kondycję plantacji rzepaku i reagować na ewentualne problemy. Jeśli zauważymy, że rośliny są płytkie, to należy na plantację rozsypać ziemię lub trochę podnieść trawę. Takie działania mogą ocalić rośliny przed spadkiem plonów. Warto też unikać uszkodzeń gałęzi rzepaku, w tym ścinania owoców rzepaku, których nadal jest dużo bardzo obficie. Należy również unikać nadmiernego ich moczenia.
Jeśli zauważymy jakiekolwiek problemy, to należy wdrożyć odpowiednie środki ochrony roślin i podjąć konkretne czynności naprawcze. Warto skonsultować się przy tym z uprawnionymi ekspertami. Na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem są również programy agrotechniczne. Warto je stosować. Aby dobrze przygotować rzepak do zimy, należy pamiętać, że podstawowym warunkiem jest odpowiednia gleba i odpowiednia jej konsumpcja w roku wegetacyjnym. Warto też zwrócić uwagę na termin sadzenia roślin i sposób uprawy. Poza tym odpowiednie organizacje plantacji rzepaku oraz dobre zabiegi agrotechniczne mogą być gwarancją bezpiecznego przejścia zimy. Jednak wszystko zależy od pogody.
Rzepak zimą – co warto wiedzieć?
Podsumowując, pierwsza połowa grudnia jest kluczowa dla kondycji plantacji rzepaku. Jeśli nie została ona jeszcze poprawiona, to należy to zrobić teraz. Warto unikać uszkodzeń roślin, pamiętajmy, żeby unikać ich moczenia oraz wdrażać odpowiednie programy agrotechniczne. Dzięki temu rzepak będzie mógł przejść bezpiecznie zimę.
Pamiętajmy, że zima jest dla roślin wrogiem i nie tylko na plantacjach rzepaku możemy obawiać się jej efektów. Warto sprawdzać kondycje całego naszego gospodarstwa i podejmować odpowiednie kroki, by móc podczas zimowych miesięcy przygotować się do wiosennego czasu wegetacyjnego. Dobrze dobrana agrotechnika może być naszym sprzymierzeńcem w walce z zimowymi problemami.
Rzepak w Polsce
Przedstawiciele Regionalnych Izby Obrachunkowej informują, że najlepiej jest na Śląsku Opolskim (do 80% plonowane), Dolnym Śląsku (do 70%), Ziemi Lubuskiej, Wielkopolskim oraz Kujawsko-Pomorskim (powyżej 50%). Spadły natomiast plony na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Warmii-Mazurach. Łączna powierzchnia rzepaku w Polsce według szacunków Agencji Rynku Rolnego to ponad 1,5 mln ha.
Najlepiej jest na Śląsku Opolskim (do 80% plonowane), Dolnym Śląsku (do 70%), Ziemi Lubuskiej, Wielkopolskim oraz Kujawsko-Pomorskim (powyżej 50%). Spadły natomiast plony na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Warmii-Mazurach. Łączna powierzchnia rzepaku w Polsce według szacunków Agencji Rynku Rolnego to ponad 1,5 mln ha. Pomimo krytycznej sytuacji nie brakuje inwestorów, którzy biorą coraz większe zlecenia na sprzedaż maszyn rolniczych.
Wielu rolników nadal pracuje na swoich polach, aby pomóc rzepakowi osiągnąć stan dobrze plonujący. Przede wszystkim poprawiają kondycję roślin, zabiegają o ściółkowanie i odchwaszczają. Aby rzepak był bezpiecznie przygotowany do spoczynku, konieczne jest przede wszystkim odpowiednie podłoże – korzystna struktura gleby (np. obecność mikroorganizmów), jej odpowiednia wilgotność oraz temperatura powietrza powinny utrzymywać się przez minimum 2-3 tygodnie.
Agencja Rynku Rolnego podaje, że ceny rzepaku na krajowych giełdach utrzymują się na stałym poziomie w porównaniu do poprzedniego notowania. Wartość 1 tony surowego rzepaku wynosi około 1400 złotych. Jak podają analitycy, cena ta powinna być stabilna do końca sezonu.
Niestety, pogoda w ostatnich dniach nie sprzyja rolnikom. Prognozuje się opady śniegu i deszczu, co spowoduje spadek plonów rzepaku. Jest to szczególnie niekorzystne dla plantacji znajdujących się na południu Polski.