Obliczanie śladu węglowego – o co dokładnie tu chodzi? Kalkulator śladu węglowego

Zmiany klimatyczne stały się jednym z najbardziej palących problemów w ostatnich latach. Zjawisko to dotyczy wszystkich krajów na świecie i zagraża każdej żywej istocie na Ziemi. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie – zmiana klimatu wpływa na życie każdego z nas! Najpopularniejszym sposobem na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest zmniejszenie ich zużycia – poprzez zużywanie mniejszej ilości energii, rzadsze jeżdżenie samochodem i jedzenie mniejszej ilości mięsa. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy. Jeśli chcemy odwrócić zmiany klimatyczne za naszego życia, musimy również zmienić sposób produkcji – zwłaszcza to, z jakich źródeł energii korzystamy.

Obliczenie śladu węglowego to ocena ilości dwutlenku węgla (CO2) lub gazów cieplarnianych emitowanych podczas cyklu życia produktu. Ślad węglowy oblicza się za pomocą różnych metod w zależności od tego, czy jest to ślad korporacyjny czy osobisty. Wyniki mogą być wykorzystane do porównania produktów i usług w oparciu o ich wpływ na środowisko, a także do wyznaczenia celów w zakresie jego redukcji. Oprócz emisji CO2, przy określaniu śladu węglowego produktu można wziąć pod uwagę także inne gazy cieplarniane, takie jak metan, podtlenek azotu i perfluorowęglowodory.

Sposoby obliczenia śladu węglowego organizacji – suma emisji gazów cieplarnianych

Obliczenie śladu węglowego to narzędzie, które pozwala firmom określić ich emisję gazów cieplarnianych, a tym samym wpływ na zmiany klimatyczne. Obliczenie śladu węglowego to nie tylko sposób na monitorowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG), ale także ważne narzędzie dla firm, pozwalające na zmniejszenie ich wpływu na środowisko.

Ślad węglowy jest obliczany przy użyciu metody księgowej opartej na bezpośrednich i pośrednich emisjach spowodowanych przez działalność lub produkty firmy. Do głównych kategorii należą:

  • Zużycie energii: Obejmuje ono energię elektryczną, gaz ziemny i olej wykorzystywany w procesie produkcji. Obejmuje również koszty transportu surowców lub gotowych produktów.
  • Produkcja: Odnosi się do wszystkich procesów związanych z wytwarzaniem produktów (np. produkcja wyrobów papierniczych lub produkcja samochodów).
  • Materiały: Obejmuje to wszystkie surowce wykorzystywane w procesach produkcyjnych (np. drewno).

Najogólniej można go zdefiniować jako uczciwe oszacowanie ilości gazów cieplarnianych emitowanych podczas procesów produkcyjnych i konsumpcyjnych lub przez osoby czy organizacje. Pojęcie to nie jest nowe: było stosowane od lat 60. XX wieku do określania, ile dwutlenku węgla uwalniało się do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak np. węgiel czy ropa. Z czasem stało się jasne, że nie uwzględnia to wszystkich czynników związanych z procesem produkcji towarów i usług (na przykład materiałów opakowaniowych czy energii zużywanej w zakładach produkcyjnych).

Doprowadziło to do dalszego udoskonalenia obliczeń i przyjęcia tego, co obecnie znane jest jako ocena cyklu życia (LCA), która uwzględnia wszystkie etapy związane z wytwarzaniem produktu: wydobycie surowców (górnictwo), produkcję (montaż), transport (spedycja), fazę użytkowania (konsumpcja)

Obliczanie śladu węglowego dla potrzeb klienta i potrzeb organizacji

Obliczanie śladu węglowego opiera się na zasadzie, że każda działalność ma wpływ na przyrodę, dlatego należy ją mierzyć i kontrolować. Głównym celem obliczeń jest określenie, ile emisji gazów cieplarnianych powstaje podczas procesów produkcyjnych lub w wyniku naszych codziennych czynności. Obliczenia można przeprowadzić dla poszczególnych produktów (np. samochodu), firm, miast i krajów.

W ostatnich latach pojęcie śladu węglowego stało się szeroko dyskutowane. Wynikało to w dużej mierze z rosnącej świadomości dotyczącej problemów ochrony środowiska i zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka – zwłaszcza spalaniem paliw kopalnych do produkcji energii. W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba firm obliczających swój ślad węglowy, a także liczba osób, które chcą wiedzieć, ile emitują CO2.

W Polsce wielu przedsiębiorców decyduje się na obliczenie swojego śladu węglowego z różnych powodów. Obecnie to przede wszystkim rynek zmusza ich do tego. Przedsiębiorcy współpracujący z międzynarodowymi firmami (głównie z Wielkiej Brytanii), są wręcz zobowiązani do obliczania śladu węglowego dla operacji lub produktów.

Artykuł powstał przy współpracy z https://exergy.pl – firmą świadczącą usługi z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *