Serwis hydrauliki siłowej w maszynach rolniczych.

Usługa hydrauliki siłowej realizowana jest podczas pracy maszyn. Hydraulika siłowa to układy hydrauliczne, które są zasilane w energię za pomocą silnika służącego do napędu pomp. Można wyróżnić dwa rodzaje hydrauliki siłowej ze względu na źródło dostarczania im energii: hydraulikę ciśnieniową lub siłową, gdy ciśnienie wytwarzane jest za pomocą wirników pomp, oraz grawitacyjną, gdy ciśnienie to zapewniają tłoki pomp tłokowych. Obiegi grawitacyjne są często ogrzewane silnikami z elektrycznymi urządzeniami grzewczymi w celu uniknięcia tworzenia się lodu w warunkach zimowych, ale ze względu na zasadę konstrukcyjną są one mniej wydajne niż obiegi tłoczone 

Istnieją różne rodzaje systemów hydraulicznych w maszyny rolnicze. Najczęściej spotykane są układy hydrauliki siłowej do napędu maszyn rolniczych, które służą do zasilania następujących urządzeń:

Istnieją układy napędzane podciśnieniem, które zapewniają działanie specjalnych urządzeń lub układów, np. mechanizmów obrotu noży w kosiarkach rotacyjnych. Istnieje również układ do napędzania sterowników słupków.

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi systemami polega na ich podstawowych elementach – pompach i siłownikach/silnikach biorących w nich udział. Pompy mogą być objętościowe, jeśli mają wirujące wirniki lub pompy tłokowe z wałkiem rozrządu. W mniejszych maszynach częściej montuje się pompy zębate, które napędzane są przez koła zębate od wału korbowego silnika za pośrednictwem wałów ze sprzęgłami. Wirniki pomp zębatych mogą obracać się do przodu lub odwrotny.

Układ stosowany do napędzania maszyn rolniczych składa się z następujących elementów 

1) Wał napędowy silnika ze sprzęgłem wału korbowego silnika;

2) Pompy i/lub silnik pod komorą ciśnieniową;

3) Filtr 

4) Regulator ciśnienia 

5) Zawory nadmiarowe do zapobiegania przeciążeniom 

6) Przewody łączące i złącza

Pompy i silniki hydrauliczne w maszynach rolniczych

Pompy i silniki znajdują się pod komorami ciśnieniowymi i służą jako źródła energii. Wirniki lub krzywki obracają się w komorach pomp, które służą jako cylindry. Tryb pracy jest określany przez wałek rozrządu, który otwiera i zamyka zawory w celu dostarczenia cieczy hydraulicznej pod wysokim ciśnieniem do siłowników, w zależności od ich rodzaju: obrotowe lub liniowe, otwarte lub zamknięte.

W przypadku siłowników liniowych dwustronnego działania stosowane są dwie krzywki 

– jedna do podawania i jedna do odbierania. Ruch liniowy jest realizowany przez przesuwny tłok przepychany przez dyszę wzdłuż osi siłownika 

W przypadku siłowników obrotowych, pojedyncza krzywka zapewnia obie fazy ruchu, a obracający się wałek rozrządu jest zazwyczaj napędzany bezpośrednio z wału silnika za pomocą koła zębatego lub napędu łańcuchowego. Niewielka wydajność pompy olejowej zapewnia zazwyczaj wysokie ciśnienie w układzie (do 700 bar), dlatego siłowniki obrotowe są często stosowane do uruchamiania większych urządzeń, takich jak koła dociskowe lub sterowniki słupków. Silniki hydrauliczne obrotowe działają na tej samej zasadzie co pompy .

Miejsce montażu układu hydrauliki siłowej w maszynach rolniczych mogą być różne w zależności od konstrukcji maszyny. Najczęściej spotykany układ obejmuje dwie pompy i dwa silniki umieszczone pod komorami ciśnieniowymi w jednym bloku, z jedną pompą i jednym silnikiem na oś lub gąsienicę. Niektóre maszyny posiadają dodatkową pompę i/lub silnik do zasilania urządzeń specjalnego przeznaczenia, takich jak układy hydrauliczne dla obracających się łopat.

Główną wadą tego systemu jest ograniczona pojemność, co ogranicza jego zastosowanie głównie do mniejszych urządzeń, takich jak kultywatory i irygatory.

Jeśli wymagane są większe siłowniki teleskopowe, konieczne jest zainstalowanie oddzielnego zespołu zasilającego (pompa i zbiornik oleju), co może mieć wpływ na rozmieszczenie innych elementów w ramie maszyny ze względu na ich rozmiar. W tym przypadku będą to prawdopodobnie co najmniej trzy pompy: jeden dla siłowników teleskopowych, jeden dla podnośnika i jeden do zasilania urządzenia pomocniczego, takiego jak mechanizm obrotu łopat.

Układy o mniejszej wydajności (0,1-0,5 litra na minutę) nie powinny być napełniane powyżej 90%. Przepełnienie zbiorników oleju może prowadzić do zwiększonego zużycia części i nieszczelnych uszczelek, co może powodować utratę oleju lub zanieczyszczenie innych płynów hydraulicznych w układzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *