Żyzność gleby. Jak ją poprawić ekologicznie, ekonomicznie i ekspresowo

Odżywianie gleby jest podstawą wzrostu roślin, a wysokiej jakości gleba ułatwia uprawę nie tylko roślin ozdobnych i warzyw, ale także drzew i krzewów. Aby ogród był jak najzdrowszy i przynosił jak najlepsze rezultaty, ważne jest utrzymanie odpowiedniej żyzności gleby. Najskuteczniejszym sposobem jest dodawanie nawozów organicznych, które z czasem stopniowo rozkładają się w glebie, wzbogacając ją w składniki odżywcze, poprawiając jej strukturę i wspomagając rozwój roślin.

W zależności od rodzaju gleby i klimatu zalecamy stosowanie różnych nawozów. Wszyscy znają nawozy chemiczne, takie jak siarczan amonu lub mocznik, które są stosowane w dużych ilościach przez rolników na całym świecie, ale należy pamiętać, że zawierają one szkodliwe substancje, które mogą zanieczyszczać środowisko i prowadzić do zwiększonego ryzyka dla zdrowia ludzi. Nawozy organiczne są przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla ludzi i roślin oraz wytwarzane ze starannie dobranych składników naturalnych, których właściwości zostały potwierdzone przez wieki doświadczeń. W zależności od tego, co uprawiasz i gdzie mieszkasz, możesz wybrać spośród różnych rodzajów kompostu (kompost farmerski dla obszarów o mniejszej ilości opadów; kompost mulczowy dla obszarów o większej ilości opadów), mączki kelp lub wyciągu z wodorostów (na gleby kwaśne), kwasu humusowego (na gleby piaszczyste) Próchnica poprawia strukturę gleby, zapobiega erozji gleby i zwiększa aktywność biologiczną poprzez wspieranie wzrostu i rozmnażania pożytecznych mikroorganizmów. Poprawia nagrzewanie się gleby, zapobiega zaskorupianiu się gleby i gwałtownym zmianom pH. Ogranicza dostępność substancji toksycznych z gleby oraz szkodliwych metali ciężkich dla roślin.

Co to jest humus i jak się go wytwarza?

Kiedy myślimy o żyzności gleby, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest pojęcie próchnicy. Ale co to właściwie jest? Humus to złożona substancja organiczna, składająca się głównie z węgla i azotu, która wiąże cząsteczki gleby w taki sposób, że staje się ona bardziej żyzna poprzez wzbogacanie jej w składniki odżywcze. Innymi słowy, humus ma korzystny wpływ na glebę, chroniąc ją przed erozją i wiążąc ze sobą składniki odżywcze, wodę i powietrze w glebie. Umożliwia to skuteczniejsze przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny, zwiększa ich tempo wzrostu i poprawia kiełkowanie nasion.

Próchnicę można zwiększać na dwa sposoby: chemicznie – przez dodawanie nawozów sztucznych, lub organicznie – przez stosowanie nawozów zielonych i kompostów. Ta druga metoda jest lepsza zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego portfela, dlatego przyjrzyjmy się, jak można zwiększyć zawartość próchnicy w ogrodzie bez użycia środków chemicznych.

Próchnica glebowa zwiększa fotosyntezę dzięki lepszemu rozwojowi korzeni i przenikaniu korzeni roślin do głębszych warstw gleby. Zawartość materii organicznej w wierzchniej warstwie gleby jest bardzo ważnym wskaźnikiem żyzności gleby, który określa jej zdolność do zatrzymywania i gromadzenia składników pokarmowych, poprawia dostępność pierwiastków dla roślin, ogranicza ich straty z gleby oraz zmniejsza skutki suszy rolniczej poprzez zwiększenie retencji wody.

Humus jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na kształtowanie żyzności gleby. Składniki pokarmowe roślin są magazynowane w jej materii organicznej w postaci form aktywnych. Humus jest początkowo tworzony w glebie w wyniku działalności korzeni roślin (ryzosfery): wydzielają one substancje rozkładające starą materię organiczną i powodujące mineralizację (rozpad) innych substancji, które bezpośrednio lub pośrednio wchodzą w skład humusu. Humus stanowi również korzystne podłoże dla namnażania się i aktywności mikroorganizmów, które rozkładają martwą materię organiczną.

Zawartość materii organicznej w wierzchniej warstwie gleby jest bardzo ważnym czynnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *