Jakie doniczki wybrać? Najlepsze doniczki do domu i ogrodu

Doniczki służą do uprawy roślin i kwiatów w domu. Oprócz ich głównego przeznaczenia, mogą być również wykorzystywane do dekoracji domu lub ogrodu. Obecnie na rynku jest wiele różnych doniczek, więc masz szeroki wachlarz możliwości w wyborze tej właściwej.

Nie chodzi tylko o same rośliny. Donica, w której rosną, jest równie ważna jak sama roślina. Rośliny potrzebują dobrej gleby i wody, ale także wystarczająco dużo miejsca dla swoich korzeni. Dobra donica powinna być wykonana z materiału, który umożliwia cyrkulację powietrza między korzeniami Twoich roślin a światem zewnętrznym.

Jak znaleźć odpowiednią donice? 

Donice są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach, ale istnieje również wiele różnych materiałów używanych do ich produkcji. Donice plastikowe są tanie i łatwe do znalezienia, ale nie pozwalają na wystarczającą cyrkulację powietrza wokół korzeni roślin. Donice ceramiczne są droższe od plastikowych, ale lepiej nadają się do tego celu, ponieważ umożliwiają większą cyrkulację powietrza między glebą a korzeniami niż donice plastikowe.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w domu lub nawet na zewnątrz, gdzie możesz uprawiać rośliny, to warto zainwestować w wysokiej jakości donice.

Wybierając donice do domu zwróć uwagę na ich wielkość i kształt: okrągłe świetnie prezentują się postawione na dowolnej powierzchni; prostokątne wyglądają bardzo stylowo w połączeniu z innymi elementami wystroju wnętrza (możesz je postawić w pobliżu telewizora lub komputera); kwadratowe donice doskonale sprawdzą się w niewielkich zakątkach Twojego domu – będą idealnie pasować obok parapetu lub na szczycie półki; pojemniki o owalnym kształcie są idealne do stworzenia ciekawej kompozycji z różnymi rodzajami roślin. Właściwy rozmiar doniczki zależy od rodzaju rośliny, którą chcesz uprawiać. Jeśli chcesz uprawiać duże rośliny, takie jak drzewa lub krzewy z wieloma gałęziami, to będziesz potrzebował większych donic. Należy również zwrócić uwagę na głębokość donicy, ponieważ płytkie lepiej nadają się dla małych roślin o płytkich korzeniach (na przykład kaktusów). Głębokie donice są dobre dla wysokich roślin, takich jak róże czy drzewa.

Jaka donica będzie najlepsza? 

Donice ceramiczne są bardzo popularne ze względu na ich atrakcyjny wygląd i trwałość. Wiele osób wybiera pojemniki z terakoty lub szkliwionej ceramiki, ponieważ dobrze wyglądają, ale także dlatego, że są trwałe i nie wymagają wiele pielęgnacji. Bez problemu wytrzymują mróz, upał, bezpośrednie światło słoneczne, a nawet deszcz – należy tylko pamiętać, aby nie stały w wodzie ani nie pozostawiały ich całkowicie pustych po podlaniu! Drewniane donice są również bardzo powszechne, ponieważ wyglądają świetnie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ale wymagają pewnych prac konserwacyjnych – takich jak regularne malowanie ich olejem lnianym lub lakierem lub uszczelnianie ich pastą woskową, aby zapobiec pękaniu. 

Plastik jest prawdopodobnie najbardziej powszechnym materiałem używanym do produkcji doniczek i doniczek. Jest na tyle wytrzymały, że nie pęka nawet pod naciskiem silnego wiatru lub ulewnego deszczu – chociaż może pęknąć, jeśli zostanie bardzo mocno zmrożony w miesiącach zimowych. Tworzywo sztuczne jest również lekkie, dzięki czemu można je łatwo przenosić w razie potrzeby (np. podczas transportu roślin), nie poświęcając na to zbyt wiele wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *