Notowania pszenicy na giełdzie: analiza trendów i prognozy

Jeśli interesujesz się rynkiem rolniczym, to z pewnością wiesz, że notowania pszenicy wpływają na wiele dziedzin gospodarki. Czy wiesz jednak, co ma największy wpływ na ceny tego zboża i jakie są prognozy na przyszłość? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Pszenica na giełdzie

Prawidłowe analizowanie i prognozowanie notowań pszenicy na rynku wymaga znajomości wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, zapasy zbóż w kraju oraz za granicą czy polityka handlowa globalnych potentatów. Ważną rolę odgrywa również giełda zbożowo – paszowa, gdzie cena pszenicy uwarunkowana jest przez różne czynniki ekonomiczne. Notowania pszenicy to tylko jedna z wielu sekcji handlu surowcami rolnymi na tej platformie inwestycyjnej, ale ze względu na znaczenie zbóż w światowej gospodarce jest ona bez wątpienia najważniejsza.

Na giełdzie zbożowo-paszowej ceny pszenicy ulegają zmianom także pod wpływem cykli produkcji zbóż i ich sezonowych zapotrzebowań w przemyśle spożywczym. Handel surowcami rolnymi posiada wiele specyficznych cech, dlatego do jego analizy konieczna jest duża wiedza o kwestiach typowych dla tego rynku. W taki sposób regulowane są notowania pszenicy, a klienci mają możliwość dokonywania transakcji zarówno kupna jak i sprzedaży psyenicy poprzez interfejs dostarczany przez popularne aplikacje komputerowe lub też telefon smarfotnowy.

Pszenica na giełdzie

Ceny rosną w Europie

Notowania pszenicy w Europie od kilku miesięcy rosną w szybkim tempie. W ciągu ostatnich trzech tygodni ceny wzrosły o blisko 20%, najbardziej od dwóch lat. Główną przyczyną takiego ruchu była susza, która dotknęła północną część kontynentu i spowodowała zmniejszenie się plonów pszenicy. Ponadto, prognozy ekspertów na kolejne miesiące mówią o kontynuowaniu trendu wzrostowego z powodu ograniczonej podaży oraz stałego zapotrzebowania ze strony branży spożywczej.

Ceny pszenicy wykazują tendencję wzrostową nie tylko w Europie, ale również na innych rynkach światowych.

To wpisuje się w dłuższe cykle notowań, które charakterystyczne są dla tego surowca – jego cena jest uzależniona głównie od warunków klimatycznych i globalnej sytuacji gospodarczej.

Obecny trend może jednak doprowadzić do podwyżek cen m. in. chleba czy makaronów, co będzie miało wpływ na portfele konsumentów. Dla producentów z kolei wysokie notowania będą korzystnym sygnałem do zwiększenia uprawy danego gatunku zbóż oraz eksportowania go w celu osiągnięcia lepszych wyników finansowych.

Kiepskie zbiory w USA

Według najnowszych raportów, notowania pszenicy mocno spadły z powodu kiepskich zbiorów w USA. Z jednej strony, susza na południowym zachodzie kraju zmniejszyła przewidywania co do wielkości letnich plonów, a z drugiej niedawne przymrozki na północnym wschodzie także wpłynęły na jakość zbiorów.

Poziom niepewności wzrósł również ze względu na pandemię COVID-19.

Firmy transportowe zgłaszają problemy z dostępem do pracowników i kierowców, co znacznie opóźnia czas transportu ziarna do magazynów i ostatecznie ładowni statków.

Wszystkie te czynniki prowadzą do coraz niższych cen na rynku pszenicy.

Kiepskie zbiory w USA

Wzrost popytu na Chinach

W ostatnim czasie obserwuje się znaczący wzrost popytu na pszenicę ze strony Chin. Duże wykupy pszenicy przez Chiny wpływają na rynek światowy, a w szczególności ceny. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na ten surowiec przez kraj Azji japońskiej, cena pszenicy dynamicznie wzrasta. Z jednej strony taki rozwój sytuacji pozytywnie wpływa na producentów zboża i eksporterów, którzy mogą liczyć na lepsze zarobki, jednak dla wielu innych przedsiębiorstw branży spożywczej może to stwarzać problemy finansowe.

Zdaniem ekspertów wzrost popytu na pszenicę przez Chiny został spowodowany między innymi pandemią COVID-19 oraz suszą w Australii – drugim co do wielkości dostawcą tej rośliny na świecie. Ograniczone zbiory pszenicy skłoniły Chińczyków do poszukiwań nowych źródeł tego surowca, a Polska jest jednym z krajów które stało się ich celami importowymi. To dla naszego kraju mocny impuls do rozwoju handlu zagranicznego i szansa dla rolników oraz eksporterów aby poprawić swoją pozycję rynkową.

Prognozy dla r

Prognozy notowań pszenicy na najbliższe miesiące są ciągle bardzo niepewne. Sytuacja geopolityczna i gospodarcza, a także wydarzenia klimatyczne mają wpływ na rynek zbóż. Wiele zależy od pogody – susze i powodzie mogą znacznie wpłynąć na plony, co przełoży się na cenę pszenicy. Dlatego zawsze istnieje pewna niepewność co do prognoz i inwestycji w ten surowiec.

Jednakże, eksperci starają się wskazać tendencje rynkowe opierając swoje analizy między innymi na danych historycznych oraz na aktualnych sygnałach dotyczących gospodarki światowej. Według wielu analityków spodziewane jest umiarkowane wzrosty notowań pszenicy w roku bieżącym. Głównie będzie to wynikało ze stabilizacji sytuacji politycznej w Europie oraz Ameryce Północnej, które stanowią największych producentów tego zboża. Jednocześnie jednak trudno dokładnie przewidzieć jakie będą dalsze skutki pandemii COVID-19 dla globalnego rynku rolno-spożywczego.

Prognozy dla  r

Polski eksport pszenicy

Polska jest jednym z największych eksporterów pszenicy na świecie.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sezonie 2020/2021 Polska wyeksportowała około 8,2 milionów ton tego zboża.

Głównymi odbiorcami naszej pszenicy są kraje Unii Europejskiej, a także Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Nieco mniejsze ilości trafiają do krajów Dalekiego Wschodu i Rosji.

Eksport polskiej pszenicy odnotowuje znaczący wzrost wraz z każdym kolejnym sezonem. W 2019 roku wyniósł on ponad 7 milionów ton, a już rok później udało się osiągnąć blisko 8,5 miliona ton. Polscy producenci cieszą się coraz większym zaufaniem zagranicznych partnerów handlowych dzięki wysokiej jakości produktom i konkurencyjnej cenie. Rynek notowania pszenicy wpływa bezpośrednio na decyzje eksporterów dotyczące sprzedaży swoich zapasów, dlatego tak ważne jest uważne obserwowanie jego dynamiki.

Podsumowanie

W ciągu ostatniego miesiąca notowania pszenicy były bardzo zmienne. Pierwsze tygodnie lipca przyniosły wzrosty, jednak w drugiej połowie miesiąca ceny zaczęły spadać. Powodem takiego zachowania rynku był dynamiczny rozwój sytuacji pogodowej w niektórych krajach eksportujących pszenicę oraz decyzje polityczne dotyczące wprowadzenia ceł na import pszenicy do niektórych krajów. Poziom światowych zapasów zbóż jest nadal wysoki, co powoduje presję na ceny. W najbliższym czasie można oczekiwać kontynuacji niestabilności na rynku pszenicy.

Notowania pszenicy na giełdzie: analiza trendów i prognozy – FAQ

Jakie są notowania pszenicy i jak się nimi posługiwać?

Notowanie pszenicy jest określone jako cena za jednostkę tego produktu na rynku. Najczęściej przedstawia się je w postaci tabeli ze zmianami cen na przestrzeni czasu. Dla początkujących użycie narzędzi takich jak wykresy oraz analizowanie historycznych danych może pomóc zrozumieć, jak działa rynek pszenicy, natomiast bardziej zaawansowani gracze będą musieli wnikliwie śledzić raporty branżowe i informacje dotyczące nowych technologii wpływających na produkcję lub popyt.

Kto ustala notowania pszenicy?

Notowania pszenicy ustalane są przez giełdy towarowe, które stanowią platformy handlowe dla różnych rodzajów produktów rolnych i surowców. Popularne miejsca dokonywania transakcji obejmują między innymi Chicago Board of Trade czy Euronext.

Co wpływa na notowania pszenicy?

Istnieje wiele czynników wpływających na notowania pszenicy. Należy do nich m.in. pogoda (np. susza lub opady), warunki uprawy (np. stosowane nawozy), podaż, popyt oraz kurs walutowy danego kraju względem innych państw, które eksportują pszenicę.

Czy notowania pszenicy są podatne na wahanie cen?

Tak, notowanie pszenicy jest jednym z produktów rynku, których ceny bardzo często ulegają wahaniom. Oznacza to, że cena za jednostkę pszenicy może znacznie się zmieniać w krótkim czasie, co może wpłynąć na wzrost lub spadek aktywności handlowej danego rynku.

Jak korzystać ze stosowanych narzędzi do analizy danych o notowaniach pszenicy?

Aby w pełni wykorzystać dostępne narzędzia do analizy danych o notowaniu pszenicy, należy poznać ich funkcjonalność i jak najlepiej je wykorzystać. Analiza techniczna (badanie trendu za pomocą wykresów) czy też fundamentalna (ocena czynników ekonomicznych, które mogą wpłynąć na rynek) są jednymi z najpopularniejszych metod stosowanych przez analityków rynku surowców rolnych takich jak pszenica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *