Fotowoltaika dla rolnika – czy rolnikom również przysługują dotacje?

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, ponieważ ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę ze wszystkich korzyści, jakie ma do zaoferowania. Jedną z tych korzyści jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną, ale co, jeśli jesteś rolnikiem i nie masz żadnych rachunków za prąd? Czy rolnicy naprawdę mogą skorzystać z paneli słonecznych?

Dach z panelami słonecznymi może być bardzo wygodnym rozwiązaniem dla niektórych rolników. Po pierwsze, mogą one pomóc w spłaceniu się z czasem, wytwarzając nadwyżkę energii elektrycznej i przekazując ją z powrotem do sieci energetycznej. W ten sposób uzyskuje się dostęp do darmowej energii, którą można wykorzystać do prowadzenia gospodarstwa. Jeśli instalacja jest wystarczająco duża, może również uzyskać dotacje rządowe i ulgi podatkowe, które zrekompensują znaczną część początkowych kosztów inwestycji, a nawet pozwolą na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Ponadto panele słoneczne pozwalają zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie dzięki obniżeniu rachunków za energię. Z czasem może się to przełożyć na tysiące dolarów, które i tak zostałyby wydane.

Jeśli chodzi o wybór, czy energia słoneczna ma sens dla Twojego gospodarstwa, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, czy na terenie gospodarstwa jest wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować wystarczającą liczbę paneli? 

Fotowoltaiczne ogniwa słoneczne to doskonały sposób na wytwarzanie energii i zapewnienie samowystarczalności energetycznej Twojego mieszkania lub miejsca pracy. Panele słoneczne mogą być stosowane we wszystkich rodzajach budynków, ale szczególnie dobrze sprawdzają się na wsi, gdzie jest dużo światła słonecznego – a jeśli jesteś rolnikiem, to nie ma lepszego miejsca na ich instalację niż pola uprawne!

Proces instalacji jest prosty: po uzyskaniu pozwolenia od władz lokalnych na umieszczenie paneli słonecznych na swojej posesji, zostaną one zainstalowane na dachu domu lub budynku. Energia elektryczna wytwarzana przez panele zostanie następnie przesłana do transformatora, który przetworzy ją na napięcie użyteczne dla sieci energetycznej i Twojego domu.

W większości przypadków dzięki energii słonecznej rolnicy mogą korzystać z pomp wodnych, a nawet używać świateł w nocy. Gdy nie korzystasz z całej energii, jest ona przesyłana z powrotem do sieci, aby inni mogli z niej korzystać.

Panele słoneczne są stosunkowo drogie na początku, ale z czasem zwracają się wielokrotnie i stają się nieocenioną częścią każdego gospodarstwa rolnego lub przydomowej zagrody. 

Na jakie dofinansowania mogą liczyć rolnicy?

Zakup paneli słonecznych do gospodarstwa rolnego wydaje się być doskonałym rozwiązaniem wielu problemów jednocześnie. Dzięki tej transakcji można znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną, a jednocześnie chronić środowisko naturalne. Szereg firm oferuje swoje usługi, a ponadto istnieją dotacje rządowe, z których można skorzystać. Rolnik może również skorzystać z programów, w ramach których może uzyskać korzystny rabat na zakup lub usługi instalacyjne.

Rolnicy nie tylko mogą korzystać z ulg podatkowych, ale także otrzymują dotacje. Rolnicy mogą również korzystać z rolniczych OZE.

Do najciekawszych dotacji dla rolników należą program Agroenergia i program solarny. Program Agroenergia to dotacja NFOŚiGW, która jest skierowana do rolników posiadających nieruchomości rolne, zamieszkałych w gminie, w której znajduje się gospodarstwo, i których grunty nie przekraczają 300 ha. Ponadto rolnik musi zamieszkiwać w tej gminie przez co najmniej 5 lat. Budżet przeznaczony dla Agroenergii na lata 2019-2025 wynosi około 200 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania nie przekracza 40% kosztów kwalifikowanych, natomiast pożyczki mogą pokryć te koszty w całości.

Wysokość pożyczki może wynosić od 100 tys. zł do 2 mln zł. Ponadto rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie mikroinstalacji, których moc nie przekracza 50 kwp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *