Czym karmić kozy? 

Kozy żywione paszą o niskiej jakości nie spełnią oczekiwań produkcyjnych i reprodukcyjnych. Dlatego ważne jest, aby w krytycznych okresach roku, kiedy zwierzęta są narażone na stres, np. w okresie laktacji i w okresie zasuszenia, zapewnić im odpowiednie ilości i jakość paszy. Kozy mają specyficzne wymagania żywieniowe i ważne jest, aby dostarczać im odpowiednich pasz w celu utrzymania wysokiej płodności i zadowalającej wydajności mlecznej.

Kozy są przeżuwaczami i mają czterokomorowy żołądek, podobny do żołądków bydła i owiec. Ich idealną dietę stanowią trawy o wysokiej zawartości włókna, takie jak rośliny strączkowe i trawy (8-10% białka surowego; całkowita zawartość strawnych składników pokarmowych 70-80%). Dobrej jakości pasza ma zasadnicze znaczenie dla wysokiej produkcji. Kozy powinny mieć zawsze dostęp do soli i wody, zwłaszcza w gorącym i suchym klimacie. Kozy są pasterzami, co oznacza, że korzystają z krzewów i drzew miejscowego pochodzenia i o charakterze naturalnym. Brak paszy jest jedną z przyczyn spadku wydajności reprodukcyjnej w porze suchej, kiedy zwierzęta są pozbawione wody, która jest niezbędna do przeżycia. Oprócz paszy objętościowej, uzupełnianie paszy treściwej niewielkimi ilościami (1%) soli i minerałów pomaga utrzymać dobrą kondycję przez cały rok.

Kozy mleczne potrafią się przystosować i dobrze się czują na większości zwykłych diet, jednak wysokiej jakości pasza ma pozytywny wpływ na ich zdrowie i zdolność do dostarczania produktów odżywczych w mleku. Wyższa wartość odżywcza diety kóz skutkuje zwiększoną produkcją mleka oraz poprawą jakości zarówno mleka, jak i potomstwa. Obowiązkiem właściciela kozy jest zapewnienie zwierzęciu prawidłowego i odpowiedniego żywienia, zgodnego z jego przeznaczeniem. Rejestrowanie osiągnięć zwierzęcia, dobrych lub złych, powinno dostarczyć wskazówek do poprawy zarządzania. Te produkty żywnościowe i paszowe obejmują pasze objętościowe (kwiaty kwiatów, liście, łodygi i strąki roślin strączkowych, takich jak lucerna), kiszonki z nawozów zielonych, produkty recyklingu odpadów ludzkich i drobiowych oraz czyste koncentraty, takie jak zboża. Kozy są również karmione sianem, kiedy pastwisko jest niedostępne lub niewystarczająco odżywcze. Siano stanowi ważne źródło energii i składników odżywczych w diecie. Upewnij się, że Twoje kozy mają wszystko, czego potrzebują, dzięki naszej wyjątkowej paszy dla kóz. Ta najwyższej jakości pasza dla kóz, opracowana i przebadana przez ekspertów, to najlepszy sposób na utrzymanie zwierząt w doskonałej kondycji.

Żywienie kóz

Kozy są przeżuwaczami, co oznacza, że wymagają dostępu zarówno do wysokiej jakości paszy, jak i odpowiedniej podaży materiału włóknistego zwanego suchą masą. Sucha masa to część paszy, która składa się z fizycznie niestrawionego włókna. Włókno zawarte w pożywieniu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego zwierząt. Kozy mają niskie zapotrzebowanie energetyczne w stosunku do masy ciała, a jako produkty uboczne dostarczają znacznych ilości mleka i mięsa.

Kozy nie są wybrednymi zwierzętami i jedzą bardzo zróżnicowane pasze. Chociaż są lepiej przystosowane do paszy z roślin pastewnych niż do zbóż, zboże jest dobrym źródłem energii dla kóz w okresie laktacji. Można je podawać jako dodatek do paszy, ale jeśli nie jest to możliwe, należy je podawać rano (ponieważ kozy jedzą tylko od wieczora do świtu). Kozy są szczególnie podatne na niedobory niektórych składników mineralnych, dlatego ważne jest zapewnienie im codziennej dostępności mikroelementów. Kozy są przeżuwaczami roślinożernymi. Aby mogły produkować mleko, muszą jeść w odpowiednim czasie i powinny mieć dostęp, o każdej porze dnia, do zróżnicowanego asortymentu wysokiej jakości pastwisk i/lub siana oraz soli mineralnych ad libitum. Zapotrzebowanie na energię kóz w okresie laktacji jest takie samo jak zwierząt niebędących w okresie laktacji, jednak ilość paszy spożywanej przez kozy w okresie laktacji powinna być wyższa niż ta niezbędna do utrzymania. Młode, rosnące koźlęta wymagają wysokiej jakości pastwiska, natomiast dojrzałe, dorosłe kozy koncentrują się na wypasie określonych roślin. Jeśli producent kóz ma dostęp do dobrej jakości i ilości pastwisk, nie ma potrzeby uzupełniania diety kóz dodatkowymi koncentratami lub suplementami paszowymi, z wyjątkiem karmiących kóz lub kóz wykazujących objawy słabego apetytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *